Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Wytyczne dotyczące promowania jakości kompostu i pofermentu
Jednym z produktów procesu fermentacji beztlenowej jest poferment, który może być wykorzystywany w rolnictwie. Zastosowanie pofermentu z fermentacji beztlenowej w rolnictwie wspiera zrównoważone praktyki rolnicze, poprawia zdrowie gleby i zwiększa produktywność upraw, jednocześnie oferując korzyści ekonomiczne i środowiskowe. Poprzez recykling składników odżywczych i materii organicznej, przyczynia się do tworzenia bardziej cyrkularnego i zrównoważonego systemu rolniczego.
Jakość pofermentu jest ważna dla zapewnienia jego skuteczności jako nawozu, ochrony środowiska, bezpieczeństwa zdrowia ludzi i zwierząt oraz utrzymania zaufania publicznego. Wysokiej jakości poferment maksymalizuje korzyści płynące z fermentacji beztlenowej i przyczynia się do zrównoważonych praktyk rolniczych. Wymagania jakościowe dla pofermentu mogą obejmować zawartość składników odżywczych, redukcję patogenów, poziomy zanieczyszczeń, pH i zasolenie, wilgotność, zapach i wygląd. Przestrzeganie tych wymagań zapewnia, że poferment jest bezpieczny i skuteczny do stosowania w rolnictwie, promując zdrowie gleby i produktywność upraw, jednocześnie minimalizując ryzyko środowiskowe.
W ramach projektu LIFE BIOBEST opublikowano „Wytyczne dotyczące jakości kompostu i pofermentu” . Wytyczne te dostarczają informacji na temat opcji przetwarzania odpadów biodegradowalnych (kompostowanie, fermentacja beztlenowa), przedstawiają charakterystyki produktów będących wynikiem poszczególnych procesów (kompost, poferment). Wytyczne prezentują również systemy zapewnienia jakości dla kompostu i pofermentu działające w różnych krajach oraz system zapewnienia jakości Europejskiej Sieci Kompostowania (ECN-QAS). Celem wytycznych jest wspieranie organów wyższego szczebla administracji w tworzeniu instrumentów regulacyjnych oraz organów niższego szczebla we wdrażaniu skutecznych rozwiązań. Wytyczne przeznaczone są dla różnorodnej grupy interesariuszy – gmin, decydentów politycznych, przewoźników odpadów, podmiotów zajmujących się recyklingiem oraz praktyków. Mogą stanowić wsparcie na różnych etapach planowania i gospodarowania bioodpadami i pofermentem.