Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Raport EEA „Europejskie biomasowe puzzle. Wyzwania, możliwości i kompromisy wokół produkcji i zużycia biomasy w UE
Niedawno opublikowany raport EEA „Europejskie biomasowe puzzle. Wyzwania, możliwości i kompromisy wokół produkcji i zużycia biomasy w UE” analizuje, w jaki sposób biomasa może pomóc nam osiągnąć cele klimatyczne i środowiskowe, oraz jak zmiany klimatu mogą wpływać na produkcję biomasy w sektorach rolniczym i leśnym UE.
Biomasa jest kluczowa dla osiągnięcia celów Europejskiego Zielonego Ładu. Raport EEA definiuje biomasę jako roślinność tworzącą ekosystemy, wiążącą dwutlenek węgla oraz dostarczającą surowców do produkcji szerokiej gamy materiałów biopochodnych używanych w sektorach takich jak budownictwo, energetyka, transport, przemysł meblarski i tekstylny.
Już teraz mamy do czynienia z silną konkurencją o biomasę, ponieważ ten sam rodzaj biomasy może mieć wiele zastosowań. Europejski Zielony Ład przewiduje, że biomasa pozwoli zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe i energetyczne, może wspomagać ochronę przyrody, pomagać w redukcji zanieczyszczeń oraz łagodzeniu i adaptacji do zmian klimatu. Jednocześnie badania naukowe wskazują, że w przyszłości może zabraknąć biomasy pochodzącej z UE do wykorzystania w powyższych zastosowaniach. Raport podkreśla wyzwania, pokazuje korzyści oraz wskazuje na kompromisy, które musimy osiągnąć, aby biomasa mogła pomóc w osiągnięciu – a nie utrudniać – cele Europejskiego Zielonego Ładu.