Skip to main content

Zielona transformacja
w praktyce

Demonstracja i upowszechnianie korzyści płynących z produkcji biogazu z bioodpadów.

O projekcie

Celem projektu jest przyspieszenie zielonej transformacji w Polsce i Norwegii poprzez wykazanie wykonalności i przedstawienie korzyści płynących z wykorzystania bioodpadów do produkcji biogazu na przykładzie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Tomaszów Mazowiecki-Opoczno oraz wypracowanie modelu do wykorzystania w innych regionach.

Polska i Norwegia dążą do zwiększenia udziału biogazu w swoich krajowych miksach energetycznych, gdyż oba kraje mają niską produkcję biogazu w porównaniu z potencjałem. Szersze wykorzystanie biogazu pomoże Polsce wypełnić zobowiązania paryskie i poprawić bezpieczeństwo energetyczne. Polska posiada dobrze rozwiniętą krajową sieć gazociągów, do których biogaz może być wprowadzany, co pozwoli zwiększyć elastyczność dostaw dla odbiorców końcowych i znacznie obniżyć koszty transportu. Ciepłownictwo to kolejny sektor, w którym można wykorzystać biogaz z biomasy i bioodpadów, o ile uda się zapewnić niezawodność dostaw.

Rządowe plany zielonej transformacji klimatycznej w Norwegii (Klimaplanen 2030) wielokrotnie wskazują na bioodpady i bioenergię jako kluczowe zasoby do osiągnięcia założonych celów. Norwegia nie ma krajowej sieci gazowej, ale ma znaczny potencjał dla produkcji skroplonego biogazu do transportu oraz potencjał dla zwiększenia wykorzystania energii z bioodpadów w ogrzewaniu. 

Podobieństwa i różnice w wyzwaniach każdego z krajów w tych obszarach sugerują, że zarówno Norwegia jak i Polska mogą wiele nauczyć się od siebie nawzajem.

Finansowanie

Projekt jest finansowany w ramach środków Funduszu Współpracy Dwustronnej: Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.

Mechanizm Finansowy EOG i Norweski Mechanizm Finansowy (czyli tzw. Fundusze norweskie i EOG) są formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Islandię, Norwegię i Liechtenstein nowym członkom UE – kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim. Głównym celem Funduszy norweskich i Funduszy EOG jest przyczynianie się do zmniejszania różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie EOG oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy Państwami-Darczyńcami a Państwem-Beneficjentem. Projekt uzyskał dofinansowanie w wyniku otwartego naboru na dofinansowanie inicjatyw z dziedziny Zielonej transformacji pomiędzy Polską a Norwegią.

Więcej informacji o Funduszach


Partnerzy

Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy jest jednostką naukową nadzorowaną przez Ministra Klimatu i Środowiska. Nadrzędnym celem Instytutu jest tworzenie naukowych podstaw ochrony środowiska, dostarczanie wiedzy administracji rządowej i samorządowej oraz podmiotom gospodarczym, a także podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej i kształtowanie postaw ekologicznych społeczeństwa. Zgodnie ze statutem, Instytut prowadzi badania naukowe i prace badawczo-rozwojowe na rzecz rozwoju gospodarki, dotyczące ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju, przeciwdziałania zmianom klimatu oraz racjonalnego korzystania ze środowiska i jego zasobów. Instytut prowadzi także badania i wykonuje oceny stanu środowiska, w tym w ramach monitoringu środowiska.

Vista Analyse jest firmą konsultingową z zakresu nauk społecznych, skupiającą się głównie na badaniach ekonomicznych, analizach i doradztwie politycznym oraz ewaluacjach. Realizuje różnorodne projekty zachowując najwyższe standardy zawodowe, niezależność i rzetelność. Zespół tworzący Vista Analyse posiada wysokie kwalifikacje akademickie i szerokie doświadczenie w obszarze konsultingu. Do kluczowych obszarów tematycznych będących w kręgu zainteresowań Vista Analyse należą zmiany klimatyczne, energia, transport, planowanie urbanistyczne i kwestie opieki społecznej.