Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Katalog dobrych praktyk w produkcji biogazu
Potrzeba inwestycji w odnawialne źródła energii wynika z wyzwań, jakie stoją przed całym światem w związku z potrzebą ograniczania wpływu człowieka na klimat i środowisko. Jednym ze źródeł, które jednocześnie pozwalają na zapewnienie stabilności produkcji niezależnie od warunków atmosferycznych, jest biogaz. Dzięki swoim właściwościom, biogaz może być wykorzystywany w różnych sektorach, np. energetycznym, transportowym czy rolniczym. Szeroka gama zastosowań i możliwość zapewnienia stałej podaży biogazu (i biometanu) otwiera szereg możliwości rozwojowych dla gospodarki regionalnej i krajowej, a także społeczności lokalnych.
Polska ma ogromny potencjał produkcji biogazu z surowców rolniczych, a wykorzystując również potencjał spoczywający w odpadach biodegradowalnych i osadach ściekowych, może w znaczący sposób zmodyfikować swój miks energetyczny i poprawić bezpieczeństwo energetyczne. Norwegia z kolei ma ogromny potencjał produkcji biogazu z bioodpadów, także tych z przetwórstwa spożywczego.
W niniejszym katalogu przedstawiono przykłady inwestycji z Polski, Norwegii i innych państw europejskich, gdzie od wielu lat z powodzeniem prowadzona jest produkcja biogazu z różnych substratów. Chcielibyśmy, aby te przykłady były inspiracją do podejmowania działań na rzecz rozwoju rynku biogazu i odnawialnych źródeł energii w Polsce i Norwegii.