Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Warsztaty i wizyta studyjna
W dniach 20-22 listopada 2023 r. w ramach projektu „Zielona transformacja w praktyce: demonstracja i upowszechnianie korzyści płynących z produkcji biogazu z bioodpadów” realizowanego wspólnie przez IOŚ-PIB oraz Vista Analyse odbyły się warsztaty poświęcone tematyce gospodarowania bioodpadami oraz wykorzystania biogazu jako źródła energii. Warsztaty połączone były z wizytą studyjną w biogazowni działającej przy oczyszczalni ścieków komunalnych w Tychach.
W trakcie pierwszego dnia warsztatów uczestnicy zapoznali się z tematyką gospodarowania bioodpadami oraz produkcji biogazu z biomasy i bioodpadów. Zaproszeni eksperci przedstawili prezentacje dotyczące krajowej produkcji biogazu rolniczego, barier ograniczających rozwój rynku biogazu i biometanu w Polsce oraz korzyści dla samorządów i rolników z realizacji inwestycji w produkcję biogazu i biometanu. Przedstawiciel IOŚ-PIB w swojej prezentacji skupił się na pokazaniu potencjału biomasy i bioodpadów w miastach i gminach należących do Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Tomaszów Mazowiecki – Opoczno, a przedstawiciel Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim przedstawił efekty zbiórki bioodpadów w Mieście oraz wyzwań z jakimi się mierzą. Przedstawiciel Vista Analyse zaprezentował zakres wstępnego studium wykonalności, które jest jednym z planowanych rezultatów realizowanego projektu. Podczas dyskusji omawiane były możliwości wdrożenia rozwiązań z zakresu produkcji biogazu w regionie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego.
Drugiego dnia odbyła się wizyta studyjna, podczas której uczestnicy zapoznali się z funkcjonującą od lat przy oczyszczalni ścieków w Tychach biogazownią. Pan Zbigniew Gieleciak, Prezes Zarządu Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej, opowiedział o wdrażanych przy rozbudowie instalacji innowacyjnych rozwiązaniach oraz o dalszych planach badawczych i inwestycyjnych. Zaprezentowana biogazownia stanowi modelowy przykład wykorzystania osadów ściekowych i odpadów organicznych do produkcji zielonej energii i kogeneracji.
Ostatniego dnia przedstawiciele IOŚ-PIB i Vista Analyse podczas spotkania w siedzibie IOŚ-PIB podsumowali wyniki dotychczasowych praz oraz omówili harmonogram dalszych prac w ramach projektu.
Prezentacje ze spotkania:
- Zielona transformacja w praktyce:demonstracja i upowszechnianie korzyści płynących z produkcji biogazu z bioodpadów
- Krajowa produkcja biogazu rolniczego
- Rola biogazowni i biometanowni w Polsce – bariery rozwoju sektora
- Potencjał produkcji biomasy i bioodpadów, problem odzysku i recyklingu bioodpadów w gminach
- Dbajmy o środowisko – selektywna zbiórka odpadów ulegających biodegradacji_Tomaszów Mazowiecki
- Zakres wstępnego studium wykonalności